Citat:
Ursprungligen postat av tomtom2
Och varför ska ett svenskt spelbolag ha ombud i utlandet? bara för att ATG är så kåta på omsättning att dom till varje pris försvarar att man har ombud i Sydafrika och Tasmanien antagligen. lotteriinspektionen borde gå in och stoppa det här ofoget omedelbart, det förstör V75 spelet fullständigt.
|
Kan nästan garantera att ATG inte har ombud i Sydafrika. Däremot är
atg.se tillgängligt i hela världen. Är du dessutom svensk medborgare så lär det inte vara några problem. Hos Svenska Spel måste du däremot vara svensk medborgare för att kunna spela poker och lira via nätet.
ATG plockar dessutom 35 % av varje krona i omsättning och skiter följaktligen i var dom andra 65 procenten hamnar.
Om vem som helst kan spela via hos ATG vet jag inte. Märkligt om det är olika regler för travet och svs, men misstänker att det är så.
Annars så finns det ju svenskar bosatta i Sydafrika som kan tänkas vara i behov av lite transfereringar.