Det största problemet för ATG är att dom i dag är på väg att förlora den godwill som byggts upp i 30 års tid.Som ett företag där inga tveksamheter finns och att spelet/hästarna är rimligt korrekta.
På senare år har ett antal tveksamheter uppstått,med tränare som medicinerar,använder tveksamma metoder i träning,stallkörning samt tekniska misstag från ATG. Att då likt strutsen stoppa huvudet i Sydafrikas sand och negligera spelarnas oro är en pungspark på spelarkåren och något som borde rendera till en ommöblering i ATGs ledning. Benno och Remys båda intervjuer förra veckan var pinsamt usla.Benno svamlade om allt och gav bort FARLIG info.
Finland och säkerligen fler samarbetspartners har BÄTTRE tekniska möjligheter för spelarna att lämna in stora filsystem än ATG. Att lämna in 9 miljoner system som gjordes inför torsdagsjackpotten för några veckor sedan GÅR inte av tekniska skäl i Sverige. Det är tekniskt omöjligt,Servern går direkt ner. 10 000 system i varje fil som tar ca 3 minuter att få klart, blir MÅNGA timmar innan 9 miljoner system är inne.
Detta innebär att åtminstone FINLAND har en oerhörd förgåva tekniskt sett,kanske Sydafrika också har det.Kanske får Syndikatet i Sydafrika också provision på sin insatser som rejkback,säg att dom får tillbaka 2% på sina 200 millar i omsättning för 2011, det blir i varje fall 4 millar i rejkback.
Jag är personligen övertygad om två saker, systemen dom spelar ligger på 1-10 millar i omsättning per jackpot.Dom spelar Oftast med Svanstedthäst som spik(Kan förklara Svanstedt tystnad på mediafronten, bättre betalt från Sydafrika).
Systemen byggs med långsiktigt ROI krav, kanske på 110% per år, dvs 300-400 millar i omsättning och således en vinst på 30-40 millar netto.
Därutöver kan självklart en inte helt orimlig risk för pengatvätt föreligga,då Sydafrikanska banker och Pumelaa förmodligen inte har samma nitiska syn på varifrån kapitalet kommer som Svenska Banker.
Riktigt pinsamt blev det förövrigt av VD Remy i söndags"räknenissar sitter och spelar 105% roi-spel med jättelika system) Räknenissar är ALLA seriösa spelare, det är ju så man räknar fram korrekta odds/chanser och värderingar. Remy snackar om att MINSKA möjligheterna för jättelika singelsystem då han ser räknenissar som en fara.
Med Remys och Bennos sätt att se på problemet så VET VI EN SAK!
Inget kommer att bli bättre genom att angripa symptomen,angrip infektionen istället.Sluta använda salva där det rodnar och plåster där det blöder.
Staten måste minska sitt skatteuttag från ATG, nuvarande 1,5 miljarder är ett rent rån från en näring som försörjer 30 000 människor,varav flertalet utan akademisk utbildning och lever i glesbygd. Sälj spelkoncession för 200 miljoner som är en ur EU-politisk synvinkel generell kostnad för licens för enskild aktör.Låt övriga 1.3 miljarderna delas ut till sportens aktiva,hästägare och uppfödare, så kommer ytterligare 20-30 000 arbeten skapas. Då kommer löpen bli bättre,intresset större,omsättningen öka på spelet öka.Dessutom kan ATG som lök på laxen sänka skatteuttaget till 20% på pottspelen,vilket kommer att attrahera spelare från hela världen och vi får ett travspel där omsättningen tredubblas på några år.
Det finns en undersökning från spelbolag, där 1000 personer i 20-24 års ålder tillfrågades: är du intresserad av trav,spelar du på trav:. 0.5% svarade ja"""
Det påstås finnas siffror från år 2000 där det skulle vara 2% som svarade ja på samma fråga. Symptomen är stenklar,liksom publikdränaget på travbanorna där publiken blir färre och färre och gråhårigare för varje speldag.Kvällsdagis för pensionärer?
Atg måste tillsätta och föryngra HELA sin jättelika koloss av tjänstemän. Sänka medelåldern från 50 till 35 år och se till att på alla tillgängliga poster kontinuerligt alltid ha några personal på 20-25 år, som tillför nya ideer,kontaktytor och i förlängningen skapar ny bas för uppfödare,hästägare,tränare,kuskar,spelare.
Atg har varit så framgångsrikt i 30 års tid,att det inte finns någon som helst sjukdomsinsikt och det därmed riskerar att bli en riktig härdsmälta innan skutan börjas vändas. Börjar man tappa spelarnas förtroende, så är Titanic en bra liknelse inom endast 2-3 år. Ett spelbolag utan förtroende tappar sin omsättning på nolltid(se EXPEKT,Absolute Poker)
MVH Hatten
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: Shell Peppe (+10)
|