Citat:
Ursprungligen postat av henke111
Är det emot reglerna då?
Låt blir censur och varna/banna användare som bryter mot reglerna isf.
|
Citat:
2.01. Reklam, annonsering samt värvning utav medlemmar är förbjudet
Den som postar reklam (spam) i forumet blir avstängd, utan förvarning. Det är inte tillåtet att använda diskussionsforumet för privat eller kommersiell annonsering, som exempelvis köpes- och säljes-annonser eller kontaktannonser.
Det är inte heller tillåtet med värvning utav medlemmar i någon form (t.ex. via privata meddelanden, kommentarer, chat, forum). Som värvning räknas även affiliateverksamhet, pyramidspel, få medlemen att registrera sig på en sida eller ta kontakt med en medlem för att diskutera en konkurrerande verksamhet till Sharps.se.
Undantag:
Det är tillåtet att ha en länk till sin egen webbplats eller blogg i sin signatur, om den är INTE är kommersiell (dvs vinstdrivande). Vinstdrivande sidor kan vara sidor som får betalt för antal besök, har annonser hos sig eller annat som leder till att sidan kan få en ekonomisk kompensation.
Det är tillåtet att nämna företag, bloggar och konkurrerande hemsidor i diskussioner så länge inte huvudsyftet är att marknadsföra dessa och det är relevant för diskussionen.
|
Klart det är emot reglerna att spamma en massa användare med att besöka en speciell sida.
Nej de ska ligga kvar på censuravdelningen tills de börjar behärska sig och marknadsföra sig på ett vettigt sätt.