Citat:
Ursprungligen postat av Overplayer
Ogiltigt spel-ID: 1119169
Tennis vinsterna lyser med sin frånvaro så här långt men hoppas på vändning. Mayer är en utpräglad grusspelare och trivs väl inte jättebra på hardcourt egentligen. Men här möter han Young som inte gjort någon glad denna säsong. Han har förlorat 17! raka matcher och är 2 - 20 i W/L denna säsong. Han sjunker som en sten i rankning listorna. Han hade en väldigt bra sensommar ifjol då han klättrade som en raket på rankingen men denna säsong har han inte lyckats med något.
Har avvaktat detta spel då oddsen var påväg upp men nu är det röda pilar och igen påväg ner. Tycker oddset är alldeles för högt på Mayer med tanke på Youngs prestation de senaste månaderna.
|
Det har gått troll i det nu. Mayer vann första med 6-4 och hade breakchanser i början av andra. Sedan får han skadeproblem och ser ut att halta omkring på banan resten av matchen. Young spelade inte bra och jag mår inte bra just nu efter att ha genomlidit denna såkallade tennismatch