Visa ett inlägg
Gammal 2012-09-16, 08:16   #82
korpo
 
korpos avatar
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 1 174
Sharp$: 5987
Standard

Commander Crowe sjuk


Commander Crowe mådde inget bra efter de dubbla andraplatserna i Åby Stora Pris under lördagen och konstaterades uttorkad av jourveterinären på plats.



Efter det andra heatet av Åby Stora Pris mådde Commander Crowe inget bra och kretsen kring hästen frågade om det fanns möjlighet att sätta honom på dropp, då tydliga tecken på uttorkning fanns. På grund av detta utfärdade banveterinären 14 dagars startföbud för hästen och en start i Masters du Trot-finalen är i fara.

- Hästen mår inte bra och blir kvar på Åbytravet till åtminstone i morgon då han kommer att få en ny veterinärundersökning. Skötaren sade att Commander Crowe gärna vill till sin egen box, men att transportera honom i det här skicket innebär risk för transportsjuka. Ett alternativ är att få honom till Tyskland där han kan stallas upp och vila ett par dagar. Det finns ingen dramatik kring själva startförbudet, utan allvaret ligger i att hästen inte mår bra efter dagens lopp, säger Åbys sportchef Jon Walter Pedersen.

Jag spikade CC i bägge loppen och det står jag för.
Tyckte på en gång att allting inte stod rätt till.
korpo är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat