Eklöfs tips Solvalla 29/9
Finalfälten lyser av klass och det är lagom knepigt att hitta rätt singelstreck bland alla fina hästar som möts. Ed You fick ett tråkigt läge, för fjärde gången i rad med bakspår på V75, så vinstchansen är måttlig för honom. Big Blue Laday fick ett smygspår, nionde, där blir det sarg så långt det går och hoppas på pengar. Mycket Svanstedt och Melander på förhand och två av spikarna tränas av dessa herrar. Det tredje singelstrecket lämnas på Berghs starka Le Mat.
Avd-1: 8 Tidied Accelarator. Res 12-7
Avd-2: 2. 6. 7. 10. 11. Res 3-9
Avd-3: 1. 3. 4. 7. 12. Res 10-8
Avd-4: 7 Le Mat. Res 3-5
Avd-5: 3. 6. 7. 14. 15. Res 11-13
Avd-6: 1. 2. 4. 5. 7. 8. 9. 11. Res 10-12
1000 rader / Bosse Eklöf
Le Mat tror jag står över.Fel?
STOCKHOLM. Robert Bergh kommer till Solvallas V75-finaler med tre hästar. Mest tror han på Le Mat, som kan sätta dit sista brädan i staketet. - Vi får söka oss framåt tidigt, säger Sundsvallstränaren.
Med fyra raka segrar i ryggen kan Le Mat (V75-4) bygga klart sitt staket i klass II-finalen. Det vill säga ståta med idel ettor i den fem starter långa resultatlistan som redovisas i banprogrammet. Att de tre senaste förstaplatserna är tagna från usla utgångslägen gör inte hästens facit sämre. Den här gången går han ut från spår sju bakom startbilen. Enda gången han haft framspår bakom bilen tidigare tog han ledningen från innerspår. - Vi har startspår något hack för långt ut för att jag ska vara riktigt bekväm med uppgiften, men vi får söka oss framåt tidigt. Han är stor och tung men jag tror att han kan komma iväg ganska bra bakom bilen. Han är gynnad av den. Segerchansen på en skala från ett till fem? - Tja...3,8 ungefär, säger Bergh och skrattar.
Var tvungen att läsa på lite.Vill inte spricka på Bergharns.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av korpo den 2012-09-28 klockan 19:10.
|