Visa ett inlägg
Gammal 2012-10-13, 00:47   #44
Mr.DEE
 
Mr.DEEs avatar
 
Reg.datum: jan 2010
Inlägg: 143
Sharp$: 1033
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Daniel_ Visa inlägg
Okej okej, jag förstår. Men med tanke på att vi enbart var två stycken och satt vid ett 1v1 bord kan de ju inte delas upp mellan några parter. De borde väl i så fall bara kunna göra en enkel lösning och sätta tillbaka hans pengar till honom och mina pengar till mig. Eller är det för mycket att begära?



Tack för att du förstår och tack för ditt tips!

Ska ringa dem efter helgen, ska se om LGA har något att säga också.

Och jag förstår fortfarande inte hur det kan kallas "pengatvätt." Jag kan i så fall förstå att de 1750kr som han satte in först kan räknas in i "pengatvätten" men hur kan vinstpengarna på något sätt ses som "tvättade"? De är väl redan vita i så fall?

Ska se om jag kan få prata med någon hygglig person per telefon efter helgen. Är trots alls värt att lägga ner lite tid på detta.

Stort tack till er som försöker hjälpa mig med detta!
Det kallas inte för pengar tvätt. Så här är det. Var gång det misstänks chipdumpning så sker det en utredning. Under utredning försöker man fastställa visa saker så som ifall svarta pengar var inblandade för att tvättas, eller ifall dumpningen användes som ett övertag vid ett flera mana bord och vilka som var inblandade och drabbade. Oavsett utfallet av utredningen så är det ni gjorde ett regelbrott, men beroende på vad utredningen ger så kan det finnas en chans att ni får några pengar.

Att ert konto är låst under denna process är fullt naturligt. Egentligen är det skitsamma vad supporten säger, det är vad utredningen kommer fram till och vad ekonomi avdelningen bestämmer som gäller. Denna process kommer ta tid och egentligen finns det inte så mycket ni kan göra än ev försöka komma i kontakt med någon som är insatt i ärendet. Kom ihåg en sak. Den lägsta prioriteten av ärenden behandlas via e-mail, sen kommer telefon, och den som väger tyngst är ett gammalt hederligt brev med posten.

Senast redigerad av Mr.DEE den 2012-10-13 klockan 00:49. Anledning: redigering
Mr.DEE är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat