Visa ett inlägg
Gammal 2013-01-31, 18:19   #1
Skubb14
 
Skubb14s avatar
 
Reg.datum: jan 2013
Ort: Göteborg
Inlägg: 163
Sharp$: 4053

Rekar sharps
Stats: 17 - 15 - 0
ROI: 110.44%
Vinstprocent: 53.13%

Standard

2013-01-31 Lord Capar - Bowling Inferno (Trav)



Datum: 2013-01-31
Tid: 17:46
Sport: Trav
Land: Sverige
Liga: Trav
Match: Lord Capar - Bowling Inferno
Period: ft

Spel: Lord Capar
Insats:
Odds: 2.20
Bolag: Unibet/expekt

Motivering:
Nya tag inför kvällens tävlingar på min hemma/favoritbana Åby travet.

Jag gillar Åby speciellt i h2h synpunkt, då man oftast kan hitta fina odds om man bara kan analysera loppen någorlunda.

Lopp 3 Åby

Lord Capar - Bowling Inferno 2,20-1,60


Tycker mig hittat ett riktigt fint odds här!

Lord Capar har gått fint på slutet, och avsluta runt 12 sista 800m från sist utvändigt i ett lopp som vanns av Saston på valla.

Här har man springspår och en av mina favoriter i sulkyn Kenneth Haugstad, det är sällan KH "kör bort" en häst! Helt klart en toppkusk i många år framöver.

Med springspår, så lär LC hämna bra direkt, då det endast står 3 hästar på start. och jag tror nog Kenneth väljer slinka ner på innespåret och sen använda open stretchen 200m kvar, men det kan lika gärna bli en resa i andraspår, det beror på lite vad som händer i täten!?



Motståndaren Bowling Inferno, var ju ute i lördags på v75 i halmstad, där Andre Ekelundh körde fram i dödens med BI utanpå Strong Boy DE. Och 500meter från mål så var det redan slutkört i tanken, och synintrycket sista 200m var inte roligt att se!
Detta är ju en häst som haft mycket problem med skador till och från, och en sådan här döskallelopp kan sätta sig på psyket helt klart!

Och detta lopp var dessutom i lördags, så han har inte vilat särskilt mycket sen förra starten.

Ytterliggare faktorer som talar EMOT BI är ju startspåret, han har spår 5 i volten på tillägg, och jag bedömer gal.risken till upp mot 60-70% och då kan han som sagt redan vara borta på "kör"..
Han hade spår 1 för två starter sedan i v75 mästaren, och då hade han inte en tanke på att gå felfritt! Och nu har man ännu sämre spår.

Dessa faktorer gör att jag anser detta vara ett riktigt BRA spel!!

Jag hade nog satt runt 1,75 -1,80 på LC och nu bjuder expekt/unibet på 2.20!!

--------------------------------------------------------------------------


Jag vill nämna en kantboll till vinnarspel i lopp 4 också.

Nr 10 Rina Chen Hai med Christian Lindhart

Detta var en häst jag sist på Odense när den vann med halva upploppet, efter att Christian kört sig till spets varvet från mål.
Och snacka om INTRYCK!! Jag nämnde för en polare(Kriga) att denna måste man ju passa framöver.
Och nu åker man till Åby ! Tack för detta säger jag!

Senast var det rena snöstormen på Odense, och ändå vinner man på 17,4 på en bana som bedömdes vara 2-3 sekunder tung!!
Då förstår ni själva att detta är en BRA häst.

Självklart är det svårt att sätta in henne i lopp på åby, där den möter bättre hästar, men hittar bara Christian Lindhart en 3-4 utvändigt och någon bra rygg att gå på slutvarvet, så kommer det bli åka av på upploppet!

Jag fick 7,75 på unibet som vinnare, och det tycker jag otroligt bra! Nu lär den ha sänks för det var nog fler än jag som såg hästen.

Men ville ändå nämna ett vinnarspel till er


Lycka till ikväll !
Skubb14 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat