Ogiltigt spel-ID: 1435750
Skottska First Division mötet mellan Cowdenbeath och Dunfermline får nästan ses som ett Derby, ligger bara några stenkast från varandra. 5 senaste möten har Dunfermline vunnit med totalt 17-0 och Cowdenbeath har inte vunnit sedan maj 1993.
Cowdenbeath vann senaste matchen hemma mot mittenlaget Falkirk med 4-1. Innan dess 2 förluster och 2 oavgjorta,men man har målat i alla matcherna. Så ett litet fall framåt. Man ligger nästsist i ligan och behöver plocka poäng för att lämna hotet om nedflyttning bakom sig. I snitt blir det 3mål i deras matcher oavsett hemma eller borta. Hemma har man annars 10 2-5-3 16-18.
Anfallaren Lewis Coult skadade sig senast,men man hoppas att han spelar idag.
Dunfermline ligger på 3:e plats, 9 poäng från uppflyttning. 3,1 mål blir det i deras matcher. På bortaplan har man 11 7-1-3 23-16. Ingen dunderform då man förlorat flera matcher på hemmaplan på sistonde, men spelat bra på bortaplan.
2 lag som kommer att gå för vinst, som är vana att mötas och där bortalaget har bör vara storleken större. Sneglade först på asian för Dunfermline,men tycker att 2.43 är lite väl spännande för att låta bli. Hemmalaget har gått över 3.5, 4 utav 10 hemma och bortalaget har gått över 5 utav 11 på bortaplan.