Citat:
Ursprungligen postat av Skuumberg
Inlägg i guld-debatten:
Caddie Comet till i nuläget 12% känns mycket spelvärt. Var enligt mitt förmenande heroisk senast och på Nurmos "till startsida" står att läsa (vet att annan intervju serverats oss ovan i tråden):
CADDIE COMET - Jorma Kontio
Gör bra lopp hela tiden i gulddivisionen och senast höll han mycket starkt efter en tuff resa i dödens i guldfinalen. Han var nära att vinna och är mycket fint i ordning. Hästen har känts fortsatt bra i träningen efteråt och håller toppformen. Utgångsläget är helt okej bakom bilen och han är snabb ut. Jag tycker att han är en av de som måste räknas med vinstchans.
Balans: Barfota runt om ifall banan tillåter
Huvudlag: Öppet huvudlag
Hästen är inte heller spetsberoende utan "visslar" iväg bra 500ing till slut med rätt ryggresa, jag vågar nog inte spika men tar definitivt med den på lappen!
|
Hade den i tankarna med, tills man blev påmind över hur kassa nurmos hästar reser. Speciellt om de nu ska åka till Norge.