Andra omgången av kvalserien, hittar en match där jag anser att oddsen ligger skevt. Rögle fick på nöten i hemmapremiären mot Västerås, de gulsvarta gjorde en perfekt bortamatch och lät Rögle äga puck längs sargerna. Rögle har inte tillåtits vara spelförande många ggr denna säsong så att Västerås åkte hem med tre poäng var ingen "sensation" som kvällstidningarna får det till.
Idag möter de Södertälje som torskade första borta mot Leksand, två snabba i början av matchen för de blåvita och SSK kom inte igen efter det.
Visst, det är Rögle som har pressen på sig eftersom de kommer från es-spel men idag förväntas dom inte vara spelförande i samma utsträckning som på hemmaplan och jag tror det gynnar de grönvita.
Viktar ladbrokes+unibet och får 1.99 på dnb tvåan, undviker förlängnings/straff-lotto.
| 2013-03-16 12:27 | Ishockey | Södertälje vs Rögle |
dnb |
FT |
3 |
1.990 |
EDIT: Matchstart 16.00 !