Ökad edge i dubbel
Var tvungen att fortsätta det viktiga resonemanget om att en positiv edge i två singlar ökar i en dubbel:
QUOTE:
Nej, även då är det lika för att:
Två slantsinglingar som inte går samtidigt där vi erbjuds 2.10 i odds (EV 1,05):
Vid parlay-spel binder man sig på förhand att spela singlar där man återinvesterar eventuella vinster från tidigare matcher:
100kr x 2.10 x 2.10 = 441kr
För att kunna jämföra med singelspel måste man göra samma sak, återinvestera vinsten:
100kr x 2.10 = 210kr
210kr x 2.10 = 441kr
Parlayn har ett värde efter första matchen som måste räknas i omsättningen.
Annars får man en illusion att vinna mer, när det i själva verket är mer man riskerar på parlays än motsvarande singlar.
SVAR:
Nope. Jämför med de teoretiska payoutsen så ser du edgen.
Teoretisk payout slantsinglingsdubbeln (1/50%=2.00): 100kr x 2.00 x 2.00 = 400 ; 441/400-1 = 10.25 % edge
Teoretisk payout slantsinglingssinglarna (bra ord?):
100 x 2 = 200 kr
210 x 2 = 420 kr
651/620-1=0.05= 5 % edge
Du hade fått samma sak även om du inte återinvesterat vinsten, utan bettat två singlar à 100 kr:
100 kr x 2.10 = 210 kr
100 kr x 2.10 = 210 kr
Teoretiskt payout: 100 kr x 2.00 x 2.00 = 400
420/400-1 = 0.05 = 5 % edge
Samma dubbel som ovan fast med 200 kr i insats:
200 kr x 2.10 x 2.10 = 882 kr
Teoretisk payout: 200 kr x 2.00 x 2.00 = 800 kr
882/800-1 = 0.1025 = 10.25 % edge
Slutsats: räkna inte i kronor och ören, räkna i edge.
Tillägg: Det blir tvärtom med negativ edge, den blir än mer negativ med dubblar jämfört med singlar.
__________________
"Different mission, different school, I only have one rule: stay cool, like a swimming pool"
Följande användare gav Sharp$ för den här posten: the_mirage (+10)
Senast redigerad av Juret den 2013-04-20 klockan 12:22.
|