Citat:
Ursprungligen postat av kingofding
DavidP inte en aning vilka hästar du äger men jag måste hålla med KP, skall de tävlas så skall de tävlas. Jag har varit med och ägt flera hästar, både kameler och en som var bland dom absolut bästa i Sverige och sprang in några miljoner men jag har aldrig anmält en häst till ett lopp där det inte skulle köras för vinst. Självklart får man göra det bästa av spår/läge som uppstår under loppet men målsättningen när man anmäler hästen har alltid varit att vinna.
Dock måste jag hålla med dig om att det är jävligt dyrt att äga häst så det bästa är ju att vara ett gäng och iaf ha 5 hästar med t.ex 20% i varje än att bara äga en.
Sedan allt snack om att alla spelar för 200 kr förstår jag inte heller, finns många som spelar hårt på trav fast av bla ovan nämnda anledningar börjar de sina med sådana spelare nu med antar jag.
|
Det är för stor skillnad på ägare och spelare för att man ska förstå varandra. Majoriteten av spelare verkar ha så låg förståelse för hästar och allt bakom loppen för att kunna förstå.
Har aldrig sagt att det inte ska tävlas man har väl häst för att komma till vinnarcirkeln. Att sedan man inte kan behandla hästar som maskiner och göra precis vad som helst verkar frångå de flesta. Men alla verkar vara så korkade och tro att deras 200 kr eller 2000 kr på vinnarspelet är viktigare än någons 300k investerade kronor i en häst. Låg IQ hör väl spelet till