Lite nya infall:
Upploppet relativt kort, 182 meter. Det medför bla att bilen släpper strax efter kuvan, innerspåret lite missgynnat mot normalt, framförallt på 2140 meter.
Denim Boko är vesselsnabb men kan förstås eventuellt bli tvingad öppna och växla tempo snabbt, fast hon är en undantagshäst och borde klara det ändå. Den som tror hon blir het eller hoppar ska fundera på D One som har hemmaplan (Walmann hat bas på Stallarholmen).
För mig är dock Denim Boko Ina Scot på Anabola.
Däremot Armando Kievitzhof tar jag förmodligen bort trots att han är bra på sommaren, där kan 6 Digital Darling ta spetsen lite hjälpt av det faktum att innern är missgynnad om hon laddas vilket inte är helt säkert med tanke på att distansen nu är längre och att hon blir väl vass vid laddning. Per har silkesvantar och kanske kan hålla henne lugn.
Statistiken säger att innerspår på Eskils är något sämre än generellt och att spår 6 därför är något bättre än vanligt då de längre ut har bättre fart ur kurvan när bilen släpper.
Därmed är även 6 Democrat i sista intressant, annars är 9 No Deal riktigt bra i det loppet, dock halvtaskigt läge.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|