Citat:
Ursprungligen postat av robust
Visste Ni att "Kanal 75" som producerar allt som visas från ATG kostar 500.000kr om dagen. Alltså 182.000.000 om året. Det stör mig oerhört mycket att man betalar sådana summor till en distributör, när det inte ens finns riktiga målkameror på dem största banorna här hemma. Fungerar ju hur bra som helst i våra grannländer, fast att de omsätter knappt en tiondel av det vi gör. Spelsäkerhet kallas det om man fixade detta problem.
|
De drar in ungefär 200kkr/dag också, så nettokostnaden har de senaste tre åren varit ungefär 100Mkr/år. Det är en hel del pengar, och jag förstår att en av Skraplottens första åtgärder var att börja karva där.
När man räknar av prispengar, uppfödarpremier, premielopp etc från de pengar som ATG skickar till sporten finner man att driften av svenska travbanor kostar c:a 600Mkr per år. Plus vad banorna får in från entréavgifter, parkeringsavgifter, sponsring, programförsäljning, stallhyror och restaurangverksamhet. Om vi antar att sidointäkterna i sin helhet används för publikens och de aktivas väl och ve, så kostar driften av svenskt trav ändå runt 600.000kr/tävlingsdag. Startbilar, målkameror, ambulans, bandomarnämnder, oddstavlor, belysning, speaker, referent, banveterinär, sekretariat, traktorer, grus och mycket annat. Men naturligtvis finns det pengar för målkameror som fungerar om man hade valt att prioritera det.