Visa ett inlägg
Gammal 2013-08-21, 14:16   #1291
slindoffer
 
Reg.datum: okt 2012
Ort: Göteborg
Inlägg: 403
Sharp$: 1077

Fotboll 13/14
Stats: 30 - 32 - 6
ROI: 107.28%
Vinstprocent: 48.39%

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av robfri Visa inlägg
Nånstans måste vi börja, så jag "tuggar" igång ett förslag så vi har ngt att utgå ifrån

Peking-DIF: Håller Norrköping som knappa favoriter här, utesluter dock inte att Dif kan skrälla. Som nämnts tidigare är Norrköping ganska målglada trots att de bästa lämnat, man lirar en offensiv fotboll, tror inte man går mållösa här. 1,2,3 -0,1,2 (9 komber)

Esbjerg-St Etienne: EL, St Etienne ska vara favoriter här, man står på 2 segrar av 2 möjliga i franska ligan, 2-0 målskillnad tyder på att man lirar tajt. Har svårt att se danskarna göra mer än max 1 mål i denna match, St Etienne lär backa hem för att få ett bra resultat till returen. 0,1 - 0,1,2,3 med reducering att Esbjerg inte får vinna. (7 komber)

Elfsborg-Nordsjälland: Klurig match, Elfsborg kanske inte gått så bra iv allsvenskan sista tiden, men ser inte ut som danskarna heller rosat marknaden. Knapp hemmafavör i mina ögon. Har svårt att se ngn tydlig matchbild då jag är dåligt insatt i Nordsjälland. 0,1,2,3 - 0,1,2 med reducering att det ej får bli bortaseger. (9 komber)

Tromsö-Besiktas: Här tycker jag vi ser en klar favorit i Besiktas, man ska helt klart vara klassen bättre. Tromsö ligger i botten på norska ligan & fokus kanske borde ligga på att säkra mark där, även om såklart EL också slår högt. 0,1 -0,1,2,3 med reducering att Tromsö inte får vinna.

Totalt 3969 rader
Norrköping - Djurgården: Såg i tillägg till mitt tidigare inlägg att Nkpg släppt in mål i alla sina hemmamatcher i år och bara hållit nollan i 2 av 10 bortamatcher.

Esbjerg - St. Etienne: Håller med om att Etienne ska vara favoriter, men är inte säker på att vi ska reducera bort hemmasegern. Tycker även vi ska ge esbjerg lite mer målutrymme. Etiennes vinster har kommit mot Ajaccio och Guingamp vilket är två lag som förmodas hålla till i den absoluta botten i Ligue 1 i år. Samtidigt så har Esbjerg inlett Superligaen bra och har 14-6 på fem matcher och är dessutom ett mycket starkt hemmalag. Det är skillnad på danska och franska ligan men jag tycker 2:an på Esbjerg, till 19% i skrivande stund, lockar mer än 3:an på Etienne till 15%.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
one (+1)
slindoffer är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat