Har ett par trevliga tyskfighter i helgen.
| 2013-08-30 18:30 | Bundesliga 2 | 1860 Munich vs SV Sandhausen |
1 |
FT |
7 |
1.540 |
| 2013-08-30 18:30 | Bundesliga 2 | 1860 Munich vs SV Sandhausen |
-1.5 |
FT |
2 |
2.375 |
1860 är pålitliga hemma och nu möter man Sandhausen som är ett knackigt lag på resande fot. Och efter helgens nederlag mot Paderborn där man förlorade med 1-0 så är det läge att studsa tillbaka. Man har spelat stabilt så här lång men inte lyckats med målproduktionen än. Nu lär Benjamin Lauth kliva in på topp i morgon tillsammans Bobby Wood. Och mot ett "bekvämt" motstånd så finns det all chans i värden att det lossnar. 4-0 här i fiol.
| 2013-08-31 13:00 | Bundesliga 2 | Union Berlin vs St Pauli |
1 |
FT |
2 |
2.220 |
Union gör det bra. Senast blev det 1-1 borta mot Frankfurt och man var närmast segern. St Pauli tog en något turlig seger senast. Stod 1-1 sent in i matchen då man fick en straff mot sig men Tschauner räddade och ett par minuter senare forcerade man in 2-1. Spelet tycker jag inte stämmer helt 100 än.
Tror man får svårt i huvudstaden på lördagen.
| 2013-08-31 18:30 | Bundesliga 1 | Schalke vs Leverkusen ÖVER 1.5 I 1 HALVLEK |
|
FT |
2 |
2.250 |
Detta möte är bland det bästa man kan se i Bundesliga1.
Brukar vara händelserika, och svänga duktigt. Schalke gick vidare i veckan efter många om och men och har väl kanske inte hämtat sig helt. Leverkusen har vunnit alla sina matcher än så länge och har gått över 1.5 i första halvlek 2/3 i sina matcher, Schalke har endast tagigt 1 pinne så här långt men har också gått över halvlek-linan 2/3 gånger. Tror det kommer smälla direkt i detta klassikermöte. Nytt inför helgen är att Teemu Pukki har skeppats i väg till Celtic på lån.
Däremot har man lånat in Dennis Aogo från HSV som nog kliver in direkt på vänsterbacken direkt då Funcks är avstängd, även mittbacken Höwdens är avstängd. Dock kom glädjande besked i går kväll om att Szalai inte ska ha brutit något ben i handen så han startar mot Bayer. Och man såg sist att han stortrivdes ihop med Farfan i sina 2 mål. Så plus i offensiven och ett hack i defensiven.
Och när det betalas 2.25 är det för bra för att inte testa (bet365). Hade själv satt det på runt 1.80-1.85 så med andra ord så ser jag stort värde här.