Visa ett inlägg
Gammal 2013-09-26, 22:19   #231
maddmax
 
maddmaxs avatar
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Cbus
Inlägg: 2 254
Sharp$: 3250


Stats: - -
ROI: %
Vinstprocent: %

Standard

Citat:
Ursprungligen postat av patrik_g Visa inlägg
Ja då kan man väl inte ens skylla på otur igen?
Ur en statistisk synvinkel är det väl inom gränserna för vad som är möjligt genom chans. Ta sannolikheten (baserat på oddsen som spelades) att spelet inte skulle gå in:

0.49*0.48*0.6*0.53*0.58*0.71 = 0.031~

Detta scenariot händer alltså tre av 100 gånger även för spelare som går +/- noll. Lägg till detta att SvS även har en ganska dålig återbetalning, då får vi öka sannolikheten med någon/några punkter.

Folk måste förstå att sex spel inte är ett underlag överhuvudtaget. Man kan hylla eller pissa på Sportspelet men innan det finns bokföring finns det inga konkreta bevis. Sedan är jag först att skriva under på att det är en undermålig idé (att köpa spelen d v s) men att starta ett sheet bör väl inte vara så svårt.. I den frekvens de spottar ut spel lär man kunna få ett statistiskt underlag för deras resultat inom ett par-tre månader.
__________________
"Jag behöver en jävla iPhone 4. Fyfan. Kom igen nu alla fucking spel. Bara gå in."
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
RobinD (+10)

Senast redigerad av maddmax den 2013-09-26 klockan 22:28.
maddmax är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat