Citat:
Ursprungligen postat av krristoffer
Tackar för svaret!
Så om vi säger att en spelbutik omsätter 50k/vecka, alltså 200k/månad. Då blir ju 6% på den omsättningen endast 12k? Låter ju väldigt, väldigt lite. Vart tänker jag fel, är frågan?
|
Stämmer bra, sen har du även trisslotter och annat som dom säljer, så lägg på 1000kr i veckan där. Plus provision från inlösen, så lägg på 500spänn där med. = 18k/månad för en butik som omsätter 50k/vecka på spel.
Dessa 18k täcker alla dina fasta kostnader tex hyra/el/larm/försäkring m.m. m.m. Nu omsätter butiken endast 50k/vecka i ditt exempel.
En bra butik omsätter ca 100k+/vecka på SVS en bra butik har även atg som omsätter lika mycket. Vips så har dina 18k/månad blivit 4x mer

Till det så tjänar butiken på varuförsäljningen med.
Man brukar säga att spelprovisionerna täcker alla dina utgifter/anställda (inkl dina skatteinbetalningar) och det som blir din vinst är din övriga försäljning i butiken.