Just Bajens match har droppat oerhört snabbt. Jag lyckades knipa 1,90 igår och nu sist jag kollade var det nere på 1,55.
Bajens 3e match och även om isen inte håller högsta nivå ikväll kommer de säkerligen vinna denna match. Särskilt efter debaclet senast mot Sirius där man skulle vunnit utan större problem egentligen men slaravade bort 3 poäng.
Bajen har innan den matchen vunnit svenska cupen och gjort en bra försäsong samt vann inledningsmatchen mot VSK borta.
Broberg har haft en rätt kass försäsong där endast 4 av 14 har slutat med segrar. Att man dessutom inte har fått spela någon match hittills i serien ser jag som negativt då Bajen redan hunnit med 2 och fått igång tempot.
Ser man till senaste årens resultat har Bajen också dominerat. Senast i kvartsfinalerna från i fjol då man vann i 3 raka.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|