Visa ett inlägg
Gammal 2013-11-01, 14:09   #214
Wagner
 
Wagners avatar
 
Reg.datum: mar 2010
Inlägg: 5 968
Sharp$: 2252
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av slapshot Visa inlägg
2013-11-02 16:00HockeyallsvenskanBIK Karlskoga vs Mora 2 FT 69 3.650


Intressant match i Nobelhallen, av anledningen att Bofors anses vara stora favoriter trots att de är i en REJÄL formsvacka. De inledde serien starkt och jag höll dom högst av alla bortsett från KHK för ett par veckor sen, sen hände något.

23/10
IKO 4-1 Bofors

26/10
Bofors 2-3 Västerås (i förlängning)

29/10
Bofors 0-3 Rögle

31/10
Almtuna 0-1 Bofors (i förlängning).



IKO-matchen har jag ingen koll på, dåligt dagsarbete antog jag. Bofors-Västerås såg jag på plats, värmlänningarna fick båda målen felaktigt godkända och spelade en hel period i pp. Jag är gulsvart in i själen men kan helt ärligt säga att domaren hade gått in tungt på raka ettan, det var pinsamt att se. I spel 5-5 hade Bofors inte mycket att sätta emot, har aldrig sett dom så svaga på hemmaplan sett över 60 minuter.

Detta följdes av en klar torsk hemma mot Rögle som innan dess inte tagit en enda trea på bortaplan. Igår blev man utspelade av Almtuna men lyckades klara 0-0 och fick bonuspoängen. Det kan ha varit en vändpunkt men de har spelat värdelöst i fyra matcher och jag kan inte blunda för 3,65 på rak Mora-seger.


Mora har gått ungefär som väntat, som alltid bra fart på skridskorna och man har gjort näst flest mål i serien. Det enda som talar emot detta spel är att dom ännu inte slagit något "bra" lag på bortaplan, trepoängarna har kommit mot Björklöven och Almtuna.
Bofors lär fylla på med fler spelare framåt för att bryta torkan och jag tror Mora har goda chanser att gå på kontring och vinna morgondagens match.
Finn åtta fel.
__________________
En ROI på 110 och 100 kr insats ger bara hälften så tjock plånbok som vid 102 % i ROI och 1000 per bet
Det värsta är inte att bli limiterad - Det är värre om man inte blir det
Nu även på Twitter
To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
Wagner är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat