Citat:
Ursprungligen postat av Migge
Tåls att upprepas ännu en gång dessa kloka ord av Jens Sjöden:
Kolla t ex i topplistan över V75:s högsta utdelningar på sidan 140.
Vid tolv tillfällen har 2A-rader betalat mer än tio miljoner kronor och man finner även en 3A-rad (rad innehållande tre vinnande streckfavoriter alltså) som betalat 23 miljoner.
Det här ska man komma ihåg, när man läser något i stil med ”Vi fäller favoriten i jakt på de stora pengarna!”
Det blir inte stora pengar av favoritfall, det blir stora pengar av skrällvinnare. En 10:e-rankad enprocentare i den rätta raden och det blir miljonutdelning även om det vunnit två-tre streckfavoriter också.
|
Jag vill dock säga att det är just riktigt stora favoriter som fallit då också och inte några 35%-aare precis. Det är när dessa över 70% faller som det ger klirr. Så det är just stora favoriter som man måste fälla oftast! Kan ju dock ge bra ändå men vinner två stycken 70%-are+ så måste det smälla som fan i övriga. Dock när man ser vinnarodds på kanske runt 4 så kan det ligga en riktigt stor favorit bakom och då rensar ju denna 14%-are bra.