Citat:
Ursprungligen postat av tomtom2
Är faktiskt beredd att hålla med dig till stor del dasen ( den här gången iaf haha) Spelvärde hit o spelvärde dit, det viktigaste måste väl ändå vara att hitta den som vinner, sen är det ju skit samma hur mycket eller lite den är spelad. När vi pratar streckspel är det ju enbart vinnaren som är intressant, inget annat. Hur den är streckad kan man ju inte göra så mycket åt trots allt.
|
Jo man kan göra något åt hur hårt betrodd en häst är.
Om en kombination ( av hästar på streckspelen ) är mer sannolik att gå in än dess förväntade utdelning så spelar man den.
Om en kombination är mindre sannolik att gå in än dess förväntade utdelning så låter man bli att spela den.
Sedan går det alldeles utmärkt att ha tur att få in fler underbetalda kombinationer än sin "beskärda del", och det är då man får den felaktiga uppfattningen att spelvärde inte spelar någon roll.