2013-12-01 04:05 NHL Los Angeles Kings vs Calgary Flames -1.5 100 2.350
Motivering:
Flames imponerar inte och efter en tung förlust mot Ducks igår så ska man nu ta sig an Kings. Kings som vilat två dagar kommer utvilade till match och starka som man är hemma tror jag Flames får det riktigt jobbigt här.
Lite stats:
Flames are 16-42 in their last 58 road games.
Flames are 20-45 in their last 65 games playing on 0 days rest.
Kings are 40-13 in their last 53 home games.
Flames skadeläge ser fortfarande inte särskilt ljust ut. Kaptenen Giordano, Glencross, Galiardi, Wideman och Monahan verkar missa matchen då ingen av dem spelade igår.
I Kings saknas Quick, Frattin, Greene och Lewis. Man har klarat sig väldigt bra utan Quick då Scrivens storspelat och har en procent på 94.7 över 13 matcher. Han står även ikväll enligt coachen.
I Flames vaktar Karri Rämö kassen som på sina 8 matcher har en räddningsprocent på 88.4.
Tycker allt talar för en klar Kingsseger här men det är väl kanske just de som talar emot detta spel. Av de jag såg av Flames match igår så såg det inte alls bra ut så jag tycker helt klart att oddset 2.35 är spelbart här!
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av perry den 2013-11-30 klockan 14:57.
|