Citat:
Ursprungligen postat av RazshVollril
Om man kan smaska på feta datorprogram eller spel utan att datorn segar sig eller har problem med minneshanteringen så känns det inte som datorn har några problem rent allmänt.
Men om HPT äter 4GB minne så måste det vara byggt med den senaste teknologin från slutet av 2000-talet? En bra programmerar ser till att programmen inte äter minne utan frigör det minne som programmet inte längre har använding för.
De som programmerade spelet XL City (eller vad det nu hette) verkar inte heller ha haft några vidare kunskaper inom detta område varpå spelet totalsågades i sin minneshantering. HPT lider av ungefär samma problem!
|
Ja, 4 Gb är alldeles för mycket. Har haft problem med minnesläckor tidigare, men trodde jag hade löst det. Skulle vara intressant att veta vilka varianter du använder, om du har väldigt många system öppna osv. Testar nu men lyckas inte komma i närheten av den minnesförbrukningen.
Om du inte är alltför irriterad för att åtminstone ge det chansen i tre månader (;-)) så kan jag rekommendera att prova betan av version 5, har jobbat en del med prestandan i den.
http://www.hpt.nu/installera