Citat:
Ursprungligen postat av Viroid
Om det inte är några sena strykningar så brukar det stämma något så när. Visst kan en 20%-are rensa som en 30%-are, men det är sällan man ser så stora skillnader.
Rent matematiskt borde vi idag ha haft 15 rätta system, det blev 450 och jag har aldrig sett att matematiskt antal överskrids med 3000% (ytterst ovanligt med mer än 100% om det inte handlar om att matematiken får det till 1 eller 2 kvar).
|
När 2 favoriter varav en var storfavorit och en andrahandare vinner så är det väldigt många kvar med många streck i sista. Förmodligen en väldigt överhängande del av de 1% som hade streckat 11an va kvar till sista avdelningen. Blir väldigt missvisande i sånna här lägen att försöka ta 1% av kvarvarande system. 1% av 14 000 är för övrigt 140.