Citat:
Ursprungligen postat av Strappa71
Fast det blir ju en del mer-försäljning för de butiker som är "diverse ombud". Om det finns fler än en butik att välja på så gissar jag att många handlar i samma butik som post+spelombud finns.
|
Det vill man gärna tro, fast han som ägde en lanthandelsliknande ICA-butik i ett samhälle någon mil utanför stan var inte säker på att det var så. Kanske inne i stan där det är hård konkurrens om kunderna, men på landet...?
Han tyckte i alla fall inte att det var något skäl för dem han var ombud åt att inte vilja betala vad det kostar. En god början kunde ju vara att han inte behövde betala för att vara ombud, och kanske kunde de till och med betala en slant för strömmen till skyltarna, monitorerna och andra maskiner. Provisionen kunde sedan täcka lokalen, dess städning, personalen etc. Det fanns ju inga andra butiker där som kunde ta över verksamheten.