Citat:
Ursprungligen postat av draken
Nu har jag tittat lite men vet inte om jag blev så mycket klokare. Ser bedrövligt tråkigt ut. Ska nog till ett enormt väderfenomen om det ska bli någon utdelning i morgon. Om man synar favoriterna.
Canaca vann 2 liknande lopp i december efter kross i dödens. Inte så vass i guld men avslutade iaf med en 10,5 sista 800. Kan bli en promenad i skogen för favoriten igen och fina laxar in på kontot. Tar nog med några speedkulor iaf. 2,4,5 kanske.
BBs Sugarlight vet jag inte vad det gjorde med senast men är han lika bra lär det vara öppet mål.
Baht Launcher har hur mkt form som helst. Lyckas han komma till ledningen så spelar det nog ingen roll att dojorna sitter på.
On Track Piraya har vekligen börjat bra och var helt överlägsen senast. I of sog mot usel konkurrens men Goop säger att det är hans bästa chans och det brukar betyda en del om vinstchansen.
Bearglide ser ut att kunna mosa sig till ledning ganska tidigt och vad händer sedan. Förmodligen ingenting.
Highspeed call ska gå barfota och sitter i spets omgående. Vad händer sedan.
Clas Boko såg oslagbar ut med jänkarvagn och satt kvar med rubbet senast. Gör han inte nu.
Det var det tråkiga med omgången. Om man skulle försöka att göra det lite roligare så kanske
Miss Sue V tar spets och släpper. Får lucka och tokspeedar ner Canaca. Känns som en Corvette i träning enligt Rede`n.
Key to Surprise spurtade rejält till segar efter uppehåll. Väldigt snabb en kort bit. Kan få lucka.
Hard Livin joggade i mål bakom Baht senast på Örebro efter vila. Säkert mycket bättre nu.
I saw you trivs på Axevalla och Cash Cantab är i bra slag . Bättre läge nu.
Send in the Clowns verkar var av rätt virke. Lite oslipad men gör nog ett bra lopp.9 och 11 givna. Smygläge på formstarka nr 1.
Om inte Bearglide vinner så kan nog nästan vem som helst vinna. Spika eller kryssa i vad systemet tål. Goop igen kanske. Bedas Ship gillas.
Perfect Power möter sämre och sämre hästar tycker jag men verkar inte vilja vinna. Ska gå med jänkarvagn nu. Kan bli hur bra som helst om han inte sitter hermetiskt instängd. Höjer Goop även här. Spurtstark häst.
Tror inte Claes Boko förlorar men gör givetvis det om jag tror på honom. Ska man hitta någon kul så kanske Goop igen hahaha. Bygger mycket på Goop denna gång. Kan vara dumt men tycker att han en del halvbra chanser.
|
Hmmm finns ju alltid två sidor på myntet... ju större de är desto tyngre faller de typ.
Har inte riktigt klart för mig angående vädret än men visst blir banan fin borde det bli färre överraskningar.
Angående Bath Launcher i guld som tydligen ska gå med dojor enligt Björn i programmet i eftermiddags så måste jag säga att
marginalerna sällan är särskilt stora och skor => gardering eller till och med schas med tanke på strecken.
I första är ju Canaka helt klart enkla lösningen, den krångligare kan vara True Advantage med vecka-vecka start, bike och formstall om Canaka (likaså formstall) eller Ulf sviker.
Uttalar mig inte om andra avdelningen då jag inte sett hästarna där ännu.
Avdelning 4, ja Björn lovar ju bästa chansen med On Track Piraya där så det kan bli enkelt och är inte favorit, favoriten Send in the Clowns fick 100k på sig senast och står något hårdare inne nu men hemmaplan är plus. nr 1 står till synes hårt inne men kanske gillar lång distans !?
Avd 5 ingen kommentar.
Avd 6 1 Perfect Power kanske bättre utan skor och hygglig senast, nu spetsläge om han vill, 4 Highspeed Call såg inte hundra ut i bakaktionen senaste provstarten, möjligen balansen spekulerar jag (skor) och nu barfota, magnifik i näst senaste på Eskils. Skulle dessa fajtas kan uppenbart en tredje vinna. Min röst till nr 1 men gardering.
Avd 7 10 Claes Boko må vara bästa hästen men ska väl gå sisådär 25 meter längre än 5 Abborren som denna gång bör hitta ledningen efter en bit? Alltid knepigt att vinna när motståndaren bestämmer tempot så nog tycker jag att strecken är lite felvända här (49% Claes Boko -23% Abborren). Tänkbart att en speedig häst såsom 1 eller 2 liftar med och utmanar de stora.
Summa summarum, utfallet vet vi på lördag men spekulera tänker iaf jag göra, God Tur alla !