Visa ett inlägg
Gammal 2014-03-04, 14:23   #20
Strappa71
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 5 153
Sharp$: 2025
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Renset i avd 4 på V4 var ju närmast ett skämt relaterat till insatsprocenten.

Värdet steg med 40 procent från 1460 till 2045 kr. Hade 18 procent, dvs mindre än en femtedel, av insatserna. Hade värdet stigit efter det hade ju utdelningen blivit långt över 7000 kr. Nr 13 var tvåa och hade 9 procent. Den hade gett 2600 på V4 om jag såg rätt.

Slutsatsen är att alla garderat sista avdelningen och att insatsprocenten inte säger någonting om vad utdelningen kommer landa på.
Renset mellan V4-3 och V4-4 på favoriten var STÖRRE än vad spelprocenten visar.

Kvar inför sista avdelningen fanns ca 6500 rader. 1006 av 6500 = ca 15.5%.

Hur kan det se ut så här? Jo, för att ATG envisas med att visa värdeutvecklingen i form av systemvärde och systemrens när det enda som har någon betydelse är RAD-renset.

Utdelningen på de två mest spelade hästarna i sista avdelningen var ÖVER förväntat värde. Däremot var de flesta av skrällarna svagt överspelade. T ex nr 10 fick en hel del streck på sig av den sena strykningen.
__________________
Spelälskande gringubbe som hellre klagar en gång för mycket än gång för lite!
Strappa71 är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat