Citat:
Ursprungligen postat av olle
Men om man sitter och analyserar insatsfördelningen innan man lämnar in, så vill man ju gärna att den ska säga en del om streckvärdet. Det kan man väl inte säga att den direkt gör när en häst som har mindre än 20 procent av insatserna vinner och inte ens fördubblar värdet på V4 spelet.
Det är väl i längden oerhört viktigt att just försöka analysera hur spelvärda olika hästar är för det är ju övriga spelares pengar man försöker vinna vid alla typer av spel hos atg, och då vill man ju gärna ha siffror som går att analysera och dra slutsatser utifrån om hur streckvärd just den hästen är.
|
Raden gav aningen mer än förväntat sett till insatsfördelningen på alla fyra vinnarna.
En intressant detalj var att trots medelsystemet bland de kvarvarande systemen inför sista avdelningen hade mer än dubbelt så många rader kvar som en vanlig omgång så rensade de två mest spelade hästarna MER än förväntat ( i RAD-högen alltså ).
Helt enkelt omvänd TV-systemseffekt eftersom "alla" hade spik på mega-favven i första och "ingen" missade "Lilla" i 3e.