Visa ett inlägg
Gammal 2014-03-09, 18:50   #313
NicklasJ
 
Reg.datum: feb 2012
Inlägg: 4 326
Sharp$: 17990
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av incitatus Visa inlägg
Är inte Svenskt trav lite udda

Det är + 50 åriga hyrkuskar som dominerar, + 2 travsöner , Erik o Björn


Skönt det äntligen kommer in lite nytt blod , Johan U, Dalborg, Mattias D, Kim E och några till hoppas på Oskar J , Tino Ä och förhoppningsvis ngn tjej

Sedan kan man ju undra hur det set ut om Helene A Johansson inte tagit sin mats ur skolan, skicklig kusk tycker jag hon var, hon vann ju inte bara PdA, och hur prestigefullt det är har vi blivit påminda om nu senaste månaden.
Johan Untersteiner är ju också travson.
Går ju inte att komma ifrån att det finns ett rätt så klart toppskikte bland kuskarna som är bättre än de andra.
Var är alla dessa ynglingar och tjejer när det vankas storlopp? Tränare och ägare vill vinna pengar och då sätter man även upp de bästa när det gäller.
Blir ju tyvärr en negativ spiral, när man inte ges chansen så kan man heller inte bli bättre, och det är väl därför de bästa lite yngre är söner till tränare.

Skulle gärna se mer tjejer som tog för sig och körde på v75 och i lite mer betydelsefulla lopp men tyvärr finns det väldigt få idag utav de som kör som har potential för det och som ges tillräckligt med styrningar.
NicklasJ är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat