Citat:
Ursprungligen postat av Fulsprit
De som spelar köper in sig i ett system som är på totalt 10 andelar, det är riktigt. Det gäller då endast detta system! Skall då butiksägaren vara tvungen att stänga vid detta då? Om han ändrar de andra/efterföljande systemen och drar ifrån eller lägger till x-antal kusar, är det då lika illa, eller...?

|
Det är inte ombudet som har spelat korkat. Det är andelköparna som inte har tänkt igenom vad de har köpt in sig på.
Beroende på vem som har köpt andel i systemet så är det mycket möjligt att man inte bryr sig om hur mycket man vinner när man väl vinner.
Och då är ju allt bra för dem. Men likväl så är det ett generellt sett ett dåligt spelbeslut att köpa in sig i den här typen av system.
Att få 550k på en rad som normalt ska ge 2.4M är en spelvärdesmässig katastrof som de flesta spelare inte jobbar ikapp ens på 2-3 mansåldrar.