Visa ett inlägg
Gammal 2014-04-04, 06:51   #6
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

I dagens Ronden berättar man att ett ganska stort antal travsändningar har lagts i kanalen som förut hette TV4 Sport Xtra, numera bara TV4 Sport. Det är en ren betalkanal som långt ifrån alla har tillgång till. I det nät vi har där jag bor ingår den inte i några paket, men kan köpas till för 19kr i månaden. De sändningar som hamnar där är fredagarnas och söndagarnas lunchsändningar.

Jag vet inte om det var det som fick bägaren att rinna över, men med tanke på den ganska hastiga sortin (Niclas intervjuas i Ronden där han försvarar att det är som det är med kanalerna, och inte en antydan om att det torde varit hans sista intervju) så ligger det väl nära till hands.

Jag blir mer och mer stärkt i min tro om att ATG själva bör ta hand om sändningarna för de redan frälsta spelarna direkt på sin sajt. Låt ATG och lopparkiv vara utan kostnad och satsa på bättre kvalitet där. Sedan kan man ha TV som lite experimentverkstad där man jagar nya kundgrupper med andra format. Det blir säkert ett oherrans liv på gubbhyllan då, men det tror jag att man får ta.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat