Citat:
Ursprungligen postat av KP
Vet en som fått in pengar på sitt svenska konto från en maltesisk bank. Beloppet var på 55k euro. Banken frågade honom vart pengarna kom ifrån och krävde underlag som styrkte dessa. Att enbart säga spelvinster räckte inte för honom. Han var tvungen att visa slippar som dessutom var attesterade.
|
Jo det kan säkert stämma. Vill minnas att Riksbankens gräns för valutainförsel utan deklaration är SEK 150000 numera, plockar man ut stora summor till ett svenskt bankkonto skall man göra det i mindre portioner.
Men, omsätter man stålar på den nivån regelbundet är det inga bekymmer att öppna kortkopplat konto i annat land...om kontot inte är räntegenererande finns ingen rapportskyldighet mot Svenska myndigheter.