Citat:
Ursprungligen postat av Viroid
Det här är ju just ett Sanity-lopp. De bästa motståndarna har usla spår eller dunkel form, hett internationellt motstånd saknas. Då brukar han slå till och vinna.
Noras Bean har bakspår, han är nog ändå farlig om det löser sig det minsta. Yarrah Boko från spår 8 med två månaders vila, och en Ulf Ohlsson i vagnen som inte precis är van vid Åby och OS. Raja Mirchi vinner inte särskilt ofta numera. Ett lopp i år, två lopp förra året, tre lopp åren före det. (Han vann fem lopp som 2-åring och tio lopp som 3-åring)
|
Både Trond och Ludde lär ha iordningställt. Skickliga tränare som de är. Raja är ju knepig men travar den så kan du räkna med att den är fruktansvärt bra på lördag. Spår 7 för Sanity är ju riktigt uselt spår