Kolla igenom startlistan lite fort och detta är väl det mest intressanta som jag hittade utan att ha jättekoll på avdelningen. Jobbar helgen så blir inget v75 för min del.
Avdelning1:
Tror Takter passar perfekt på Vendi. Har några lopp i kroppen och antar att man kör bfro om imorgon. Balansen är av största vikt så dubbelkolla det. Tävlar klart bättre utan skor. Är rätt startsnabb och har viss chans att ta spets av egen kraft men kan annars köra sig dit. Egentligen alla fem invändigt kan öppna ungefär lika bra. Skulle man ta sig till ledningen så springer hon nog en 12 tid imorgon. Då blir det svårt för resten. Kommer man inte till ledningen så är chanserna inte speciellt stora. Hon kräver hårt tempo hela vägen. 5% gör hästen intressant framförallt eftersom favoriten känns som ett klart frågetecken.
Avdelning2:
Inte jätteintressant. 2 stycken som sticker ut 1 Coldtown - 5 Jeppas Maxi. Sällan jag "låser" på två. Känns för övrigt som att det har blivit en inne grej i travmedia att ha ett "lås" per omgång. Konstigt är det. Antingen tar man ställning eller tar fler. Regent Zet har vunnit 5 senaste felfria loppen och måste väl med om man garderar.
Avdelning 4:
Simb General Lee lyckas på något vis smyga under radarn trots en del rätt bra prestationer. Ínte helt givet att man kan ta sig förbi invändiga i starten men Kim vill nog till ledningen och lär prova rejält. Når man ledningen bör vinstchansen vara rätt bra. 8% är bra.
Avdelning 5:
Lina Liv har bra start rygg och är okej ut själv. Bra chanser till en okej position från elftespåret. Framförallt borde hon komma bättre på det än de andra bakspårshästarna som är de mest kapabla. Ska eventuellt gå bfro ffg och har en utav de bästa kuskarna i loppet bakom sig. 6% är alldeles för lite.
En annan intressant i loppet är ju Västerbo My Madame som ska tävla bfro. KLART bättre med den balansen och också startsnabb. Bör ha bra chans att spetsa initialt. Får då ett bra lopp på innerspår vilket är extra viktigt på lägnre distanser. 3% är mycket bra.
Avdelning 6:
FDG med Goop upp ffg är ju spetsfavorit. Är hästen i ordning så kommer nog ekipaget sälja sig riktigt dyrt över 1609m i ledningen. 10% för lite.
David Sisu är också intressant till 4%. Har rygg på FDG och lär komma bra på det. Formen verkar sitta där nu efter en period av sämre insatser. Kapacitetsmässigt lite sämre än de bästa i fältet men kan få ett bra lopp och väldigt lite betrodd.
Avdelning 7:
Helt klart mest intressant är 11 Highspeed Call till ynka 3%. Det här är en riktig vinnartyp. Häste nhar 13 vinster men bara 1 andraplats och 1 tredjeplats. Tyder på bra vinnarskalle! Har väl vunnit flesta segrarna från ledningen (orkar inte kolla upp det) precis som de flesta hästarna. Kan ta rygg på favoriten (ingen aning om hur snabb ut den är) från start och är rätt bra ut själv. Bra chans till fin position bör det vara och Johan Untersteiner upp ffg är intressant tycker jag.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Senast redigerad av NicklasJ den 2014-05-16 klockan 16:59.
|