Citat:
Ursprungligen postat av AndyMart
På förhand lät det som att den antingen slog sönder Stockholm eller vann med halva upploppet. Stor besvikelse när det visade sig att den inte ens dög i loppet.
Märkte inget speciellt på hästens beteende så tror inte det var orsaken till prestationen.
|
Är snäll tills sulkyn spänns för. Anders och Rikard Svanstedt tycker samma om kusen, blev även skötarbyte i nuvarande regi pga av det.
Klart förväntningarna var höga då den travade felfritt och besvikelse att det inte blev bättre resultat. Men som Erik sa, trodde han skulle få spets, tufft dödens efter lång frånvaro.
Du kan läsa om hästens historik här om du inte tror vad kuskar eller andra anser om hästen och varför proffskuskar inte vill köra igen, efter ett kört lopp.
http://www.stallkenny.se/andelshasta...a#rapport-4615
Själv tog jag bort den och höll tummarna inget galet skulle ske, var mest rädd för det. Skönt allt gick bra, Erik är duktig men inte så korkad så han heller vill riskera livet (har sina barn att tänka på)