Visa ett inlägg
Gammal 2014-08-16, 12:57   #103
olle
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 469
Sharp$: 61673
Standard

Några ideer för att göra V75 mer folkligt

1. Lotta startspåren efter att spelet stängt. Det kan ske genom att Nybrink har en urna i tv4 studion och där drar startspåren efter defileringen. Numren kommer upp på stora tavlan på banan så att kuskarna kan se vilka spår dom fick.

2. Slopa möjligheterna till att spela reducerat.

3. Inför jokernummer som på stryktipset på bongarna. Använd 10 procent av vinstpoolen till att efter V75 ha en jokerdragning direkt i TV4 där minst en blir miljonär varje lördag. För att detta ska bli möjligt inför man regeln att alla V75 system ska vara på 200 rader (100 kr).

4. Höj jackpotgränserna och lägg alla jackpotpengar i jokerpotten. Sista lördagen varje månad har man en superjackpot där den lyckliga vinnaren blir mångmiljonär. Denna omgång kommer det att köpas 3 ggr så många V75 kuponger för chansen att bli den lyckliga mångmiljonären.

5. Ändra vinstfördelningen till 20-20-60. Om merparten av vinstpengarna ligger i femrättspoolen blir det fler som får hämta ut vinster vilket är spelstimulerande.


Bara några ideer för att göra V75 mer folkligt och ge alla samma chans att vinna.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Viroid (+1)
olle är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat