Citat:
Ursprungligen postat av incitatus
Men för tusan V7 V8 är något som tillkom för några år sedan, nu har det visat sig att detta har en del negativa effekter som man vill inte vill ha.
Märk att en gång i tiden la man ut jackpotten på alla vinstpolerna i nästa omgång, idag lägger man det endast i 7 rättspotten.
Att några drabbas för att kollektivet skall få mer jämlika villkor är väl ofrånkomligt.
Bäst vore om ATG kunde visa siffrorna bakom beslutet.
Men gläd er åt att jackpottarna framöver blir större och förmodligen fler.
( V7 spelarna måste nu lägga sina insatser i alla potter, dvs dessa potter blir större och när det blir jackpot på 5 rätt är 5-potten större, Stora system som tidigare spelade V7 kommer att få massor av sexor oh femmor varför utdelningen sjunker på dessa dvs fler jackpots )
|
Näe, V7-spelarna kan nu lägga sina spel på någon spelform som inte har så skyhögt spelavdrag som V75 med jackpot har. Ett av de stora feltänken är begreppet "allt annat lika". Spelare som en gång spelat på ATG på något sätt, har inte skrivit under en försäkran att i resten av sitt liv fortsätta med det.
Det är mycket möjligt att ATG inte ser något värde i de här spelarna, och gärna vill bli av med dem. I sådana fall kommer man att lyckas. Men då kan man heller inte stå och tjura som en barnunge när omsättningen minskar, för det är självförvållat.
Eftersom jackpotten är kvar kommer det fortsatt att finnas människor som bara spelar när det är extrapengar i potten, och som aldrig vill bidra till den annat än när det blir jackpott flera veckor i följd.
Man har gett cancerpatienten så mycket smärtstillande att den inte har ont, men sjukdomen består. Biverkningarna av det smärtstillande gör att patienten tappar vikt.
Om ATG istället tog bort cancertumören jackpot så skulle det inte vara 20-30Mkr som hålls inne från spelarkollektivet under veckan istället för att omsättas. De gånger det blir jackpot pga låg utdelning är det ju i allmänhet ett stort antal vinnande spelare som får lite klingande mynt tillbaka. Pengar som omsätts snart igen.