Citat:
Ursprungligen postat av the_mirage
Det där minns jag lite svagt. Kommer även ihåg den gången när han kört sin spelfond på 10k i botten och då "lånade" 2k vilka han tryckte all in på en fyrling som dock sprack. Det var många som var kritiska mot att han som sidans "förebild" då lånade pengar för att rädda sin låtsaskassa. 
|
Jo, han försvarade sig alltid med att säga typ "det här är inget spel för nervsvage", "detta är ett undantag" eller "den som inte har råd att förlora...osv".
Även om Real Madrid-caset var helt sanslöst så tycker nog jag att det mest cyniska han använde sig av var då han ett år gick med 100000 i vinst i en spelfond. Det marknadsförde han ju ständigt på olika sätt. Sanning var ju att han efter att halva spelkassan var förbrukad gick all-in på ett parmultiplar som satt. Veckan efter träffade han återigen en trippel med osannolikt hög insats och sedan var det nytt spelår.
Han hävdade ju jämt att han "bevisat att han var en vinnande spelare". Detta trots att han konkade otaliga kassor, vid Real-caset hade han ju 3 olika spelkassor t.o.m där han fördelade totalt 30% av innehållet på ett och samma lag! Att ha mage att kalla sig "vinnande spelare", då blir det fel. Typ som att att vara stryktipsexpert och tippa ett år utan att vinna för att sedan vinna en mille på Jokernumret och briljera med att kassan gått på plus det året

...