Visa ett inlägg
Gammal 2014-10-16, 07:13   #20
Viroid
 
Viroids avatar
 
Reg.datum: jan 2012
Inlägg: 2 896
Sharp$: 16080
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av olle Visa inlägg
Det där med att locka med billig öl går inte. Det strider mot alkohollagen. I alla fall den tolkning som tillståndsenheten i Malmö gjorde av lagen under de år jag extraknäckte lite som restauranginspektör. Hade då minst en gång vid varje tillfälle jag var ute diskussioner med restaurang eller nattklubbsägare angående deras marknadsföring av billig alkohol. Löjligt kan tyckas men ska man erbjuda billig öl så är minimikravet att det ska kombineras med erbjudande med mat samt att alkoholfritt alternativ med samma subvention ska finnas.
Du får heller aldrig göra det billigare att köpa två öl än vad det kostar att köpa dom separat eller t ex erbjuda en öl och en jägermeister billigare än vad det kostar att först gå till baren och köpa ölen och sen gå tillbaka och köpa jägermeistern.
Jag känner hyfsat till reglerna, och tror att det här inte är några problem (mer än möjligen att det är två öl). Det är ju tillsammans med mat, och visst kan man ha billigt mineralvatten också.
__________________
Alternativet till utveckling är förr eller senare avveckling.
Viroid är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat