Visa ett inlägg
Gammal 2014-12-07, 17:10   #129
olle
 
Reg.datum: sep 2010
Inlägg: 12 508
Sharp$: 61862
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av sirlarsson Visa inlägg
Spelberoende är väl när man spelar för mer pengar än man har råd? Dessutom när man jagar förluster med att snabbt försöka vinna tillbaka. När man lånar av vänner och bekanta för att man måste spela hela tiden. Listan kan göras hur lång som helst, 2000kr för Gidde är som 100kr för dig mest troligt så summan är irrelevant om man inte vet hur stor rulle någon har.
Jag själv jobbar heltid och har väl ut knappt 30 k efter skatt varje månad. När de fasta utgifterna är betalda återstår runt 20 k. Det gör det inte möjligt att spela på de nivåer många här gör tyvärr utan att ta väldigt stora risker och det vill inte jag göra. Man vill gärna fly till värmen i januari t ex när det inte är så skönt i Sverige och det vore surt att inte kunna unna sig det pga att man spelat bort pengarna i stället.

Lite avundsjuk blir man när 20 åringar i Värmland drar in mer pengar per dag i genomsnitt på spel än vad jag tjänar på heltidsarbete en hel månad, men världen har aldrig varit rättvis. Då hade inte Zlatan tjänat mer pengar på en vecka än vad jag gör på ett helt år.

Man ska som sagt inte spela för mer än man anser sig ha råd att förlora. Det är då det där med spelberoende börjar bli aktuellt.
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
Gidde_Palema (+20)
olle är uppkopplad nu   Ge poäng Svara med citat