Citat:
Ursprungligen postat av mackpeter
Korrekt svenska är att man skriver fyra med bokstäver och inte siffra. Om man nu ska vara pedant. Om du nu ska rätta andras svenska kan du göra det korrekt! Hur orkar du - mattesnille och svensklärare. 
När jag talar om Minos fyra senaste starter, räknar upp resultatraden och i all hast estimerar summan av det han tjänat i dessa starter, börjar du yra om hästens genomsnittliga intjäning per start. Om du nu inte fattar texten - vilket de flesta här på forumet verkar göra - så kan du väl lugnt och städat hålla truten och inte tjafsa vidare om din storhet.
Det kan vara så, att andra här har långt högre utbildning och skrivit texter på en nivå, som du bara kan drömma om att uppnå. Jag kommer inte att fortsätta detta trams.
Men om du och andra har några bra idéer om vem som vinner kallblodsloppet mottages detta med stor tacksamhet. Jag har nämligen för dåliga kunskaper om Mino och övriga kallisar. Och det är därför jag är inne på detta forum. (Ojdå - nu kommer väl svenskläraren att underkänna mig för att ha börjat en mening med "och". Det är inte korrekt svenska.)
|
Det var ju Sir Larsson som började vara dryg mot mig för att jag missförstod din text och i all välmening trodde jag förklarade för dig att det han hade intjänat 23000 per start och inte 23000 totalt.
Nej, har inget intresse av att såga någon, gav enbart svar på tal när Sir Larsson började håna mig.
Angående kallblodsloppet ska jag börja kika på det imorgon och hoppas jag kan komma med något vettigt tips!