Citat:
Ursprungligen postat av Solo
Intressant. Jag har mina egna travprogram och har inte satt mig in i de kända reduceringsprogrammen. Men jag antar att deras modell för utdelning på 5,6,7 rätt bara utnyttjar insatsprocenten? Eller justerar de något för att kvarvarande rader kan skilja sig från "samtliga inlämnade rader"?
Någon som vet?
Såklart, man kommer aldrig få en utdelningsmodell som ger det exakta värdet på raden om vinst. Det räcker att en stor tipstjänst har rätt på sitt stora drag så kanske 500 istället för 200 har 7 rätt även om det inte syns på hästarnas insatsprocent.
|
Omsättning+ev Jackpot+insatsfördelning är exakt vad som används för att räkna ut det FÖRVÄNTADE radvärdet.
Osäkerheten är som störst när antalet kvarvarande rader är "litet" eller extremt stort. Och precis som du har konstaterat så är det omöjligt att skapa något annat än en statistisk modell. Därför blir det alltid bara ungefärliga beräkningar som är avsedda att ligga i rätt storleksordning.