Citat:
Ursprungligen postat av Solo
Det är svårt hitta någon mekanisk metod som ger garanterad vinst/år om du ska spela omgångar utan jackpot via ATG med deras regler.
Jag tycker ditt svar till mig är bra, det är nästan ett bevis att om de olika spelare som samlats under begreppet robotar ska vinna regelbundet kan inte reglerna följas. Ett problem är att de flesta inte förstår hur allt går till och med tiden blir det nästan som en myt. Ett annat problem är att jargongen bland travspelare - vilket du säkert märker bland dina användare, är hård. Är du inte känd eller skapat dig en status på ngt forum blir du lätt påhoppad som okunnig av självutnämnda experter.
Detta är ett så stort problem, travet kommer dö med tiden, att prestige och nedlåtande kommentarer, ignorans osv inte ska förekomma. Travspelarna borde lyftas kunskapsmässigt för kompetensen är för låg idag. Men då måste dumma tankar få finnas.
Sen måste ATG skärpa sig, men det är sagt såmånga gånger att det nu är som att ropa på vargen för tusende gången.
|
Systembegränsningarna sätter stopp för DEN typen av långsiktigt vinnande "robot"-spelande.
Det finns andra varianter som inte alls är lika statiskt statistiska.
Sedan så finns det massor av andra systemupplägg som kräver att man lämnar in det i form av enkelrader eller väldigt många fåradssystem. Systembegränsningarna hindrar dessa mer än de rabattspelare som de var avsedda att stoppa.