avd1. 1 Clear Sign har flyttat runt bland flera tränare och med nära fyra miljoner på kontot har det mesta redan tjänats. Har visat piggare takter hos Ove A Lindqvist och bra chans här om han behåller innerspåret. Chans-spik!
avd2. 10 Patricia Bishop står väldigt rätt inne i loppet och var mycket bra vid seger i sin comeback senast. Har haft skadebekymmer efter loppet och det finns frågetecken. Normalt rundar hon till ny vinst. 12 Sonata Ås har matchats i tuffa V75-lopp hela vintern. Har hårdheten som kan ge utdelning denna gång.
avd3. 6 Tomtegubben har övertygat i regi Ove A Lindqvist. Trivs med täta starter. (väl stor favorit?) 8 Rote Jon har pausat i vinter men gör intressant årsdebut. Var bra vid segerloppen i höstas och är första motbudet. Forssaga har hög kapacitet och duktig som tvåa näst senast. Rysare. Myselden är ofta med där framme men lite svårt att bjuda till för vinst. Om rätt dag så....Ekke Ålj fick en nyttig genomkörare senast. Nu med Ulf Ohlsson.
avd4. 8 Gold Case har sju segrar på 20 lopp och på isbanan har det blivit två vinster på tre försök. Vann även senast tillsammans med Ulf Ohlsson och att formen sitter där visade han efter galopp senast. Drag!
avd5. 6 Limping Shrimp har formen på topp och segerloppen på slutet har övertygat. Han är väldigt snabb efter bilen och tävlar också bäst från ledningen. Klarar distansen. Spik!
avd6. Dammsugaren: 7 Special Maestero är mycket bättre än vad raden visar och skall inte glömmas bort. Var rejäl som tvåa tidigare i vinter på Umåker och möter enklare motstånd denna gång. 1 Floora T har två raka spetssegrar och älskar vinterbanan. Tidig.!!! A 7-1-4-15-5
God tur!..
Följande användare gav Sharp$ för den här posten:
|