Visa ett inlägg
Gammal 2015-02-18, 11:36   #32
Voltstart
 
Voltstarts avatar
 
Reg.datum: jan 2013
Inlägg: 2 413
Sharp$: 9633
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av varulv Visa inlägg
Om jag värderar vinstchans till ex. 75%, hästen är spelad till ex 68%. Så finns ju värdet där. Det du däremot kan invända mot är min värdering av hästens vinstchans.

Dragen för helgen, dom får du hitta själv. Har bjudit på spiken, Spelvärd till 25%. Går han över 25% så spikar jag inte.
Ja, precis. Invändningen riktar sig mot att hästen(C.B.) gärna galopperar och har följt upp med hejdlös galopp i två raka starter. Det där förstår du förstås.
_________
Märkligt tänk, tycker jag.
Att du ens funderar på att låta bli spika en häst du bär stor tro runt och som är spelad till i trakterna runt låga 25-50%?
Samtidigt spikar du med "glädje" en rejält galopplysten häst till höga 65-80%? Just påtaglig galopprisk får iallafall mig att vilja "fälla storisar" i omgången. Det spelar då ingen roll hur överlägsna de är rent kapacitetsmässigt.

Hoppas du hittar rätt med de drag du slutligen väljer ut även denna spelomgång!
Voltstart är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat