Visa ett inlägg
Gammal 2015-03-23, 08:26   #58
Solo
 
Reg.datum: dec 2014
Inlägg: 222
Sharp$: 1511
Standard

Jag tycker ett av travspelets största problem att överbrygga är att vi matas av lösryckt information från experterna. Hjälpen att värdera hur informationen förändrar loppets förutsättningar och de bedömda vinstchanserna är dock obefintlig i tv-rutan. Typ "de rycker skorna!", "helstängt huvudlag idag enligt senaste informationen" och "efter värmningen har man ändrat sig och ska ladda allt vad det går för spets".

Jag skulle vilja påstå att många vana travspelare övervärderar sista-minuten-informationen.

Finns det någon som känner igen sig i problemet med att selektera bland all sista info om värmningar, taktik, utrustning och hur den ska utnyttjas? Här ligger nyckeln till travets vinster då en stor del av omsättningen missar/struntar i den senaste informationen.

Är det f.ö någon här som använder sig av bayes sats (conditional probabilities) för att värdera ny information mot ursprungliga vinstsannolikheter?
Solo är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat