V4 Rättvik 25/3
Avd 1
Jisses vilken samling galoppörer!
Favoritspelad 8 Sagi järven ser ut att vara mest kapabel men har galopperat i 13 av sina 15 starter i livet. Sämsta spåret.
Känns som rena lotteriet att försöka lista ut vilka som går felfritt här.
Den enda som ser ut att hålla sig på benen är väl 6 Lax Erik men den är nog sämsta hästen i loppet?
Ulf Ohlsson upp på 2 Dymo Dan Kanske? Vann sist när han satt upp, efter det 4 raka galopper. Som sagt lotteribetonat värre.
Strecka 5-6 st spelade under 10% och hoppas man fått med ett par som går felfritt? Då har man iaf ett V4 värde att bygga på om det skulle bli rätt?
Avd2
Också svårlöst?
Gillar 7 Journey men i det ekipaget får man Troels Andersen på köpet med vingelläge och det brukar gå mindre bra.
Westholms har bra läge men är osäker?
10 Paolo De lucia bra ekipage men svårt läge.
4 Leo Boy med lopp i kroppen.
Svårt.
Avd 3
Vågar man Hoppas på lite körning här mellan startsnabba 1 & 4 ?
En som kan få loppet då är 3 Lady Lee som visat bra form i år. Känns som den kommer få en bra resa här är klart streckvärd till 7% just nu.
Avd 4
Det kan vara så enkelt att 1 Alexis Goodland leder runt om. Hästen är naturligt startsnabb. Spetsat enkelt från bricka 4&5 i volt senaste 2 ggr. Intrycket är att det iaf att det inte funnits ett ton kvar i linorna över mål. Orutinerad häst. tycker det finns klart värde i att försöka fälla den.
13 MT Jorgen har ett uselt läge och kommer ut efter vila. Tycker den visade prov på fin skalle vid vinsten och får Ulf Ohlsson upp. Bortglömd till 3% just nu. Att man anlitar Uffe för styrningen tycker jag skvallrar lite om att hästen visat bättring i träning. Inga belägg för det men har känslan för att så kan vara fallet.
Senast redigerad av Basse den 2015-03-25 klockan 10:41.
|