Ämne: V75-Mantorp
Visa ett inlägg
Gammal 2015-04-13, 18:38   #46
Chiron
 
Reg.datum: jan 2015
Inlägg: 2 524
Sharp$: 1184
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av mackpeter Visa inlägg
Jag tycker det är rätt, att man man ifrågasätter och synar alla favoriter.
Danmarks bästa häst O'Grady gjorde en godkänd årsdebut. Han kördes till ledningen och vann pliktskyldigt över bl a Orali och Nouvelle Pelle. Här är han bortlottad och "startar från en annan planet".

Lördagens lopp är inte viktigt för Digital Ink. Det var inte heller loppet innan på Valla, Eskils, Gävle, Valla, Romme, Valla, Mantorp, Valla, Eskils - men ändå vinner han. För Tarzan är Elitloppet ett delmål. Han siktar ännu högre med med Inken. I de här loppen möter han sparringpartners.

Vem som än tar ledningen på lördag släpper till Örjan och Inken. Det finns två hästar bakom Inken - Oasis Bi och Magic Tonight. Hoppas det blir lite match. Men Inken bara vinner detta - med järnskor, punka, Vad du vill!
Håller med om att "Inken" är en fantastisk häst. Men Takter lär väl inte släppa med Oasis Bi över sprint?
Chiron är inte uppkopplad   Ge poäng Svara med citat